Narzędzia ze stali nierdzewnej lub węglowej – które wybrać?</ 0
Narzędzia ze stali nierdzewnej lub węglowej – które wybrać?</

Jedną z najważniejszych cech, jaką powinny odznaczać się narzędzia wykorzystywane zarówno przez fachowców z branży budowlanej, jak i amatorów, jest trwałość. Wysokiej klasy przybory wykonywane są więc ze starannie wyselekcjonowanych tworzyw mających zapewniać im odporność na uszkodzenia, a także precyzję pracy – należy do nich przede wszystkim stal. Ten niezwykle powszechny stop żelaza z węglem występuje jednak w kilku odmianach, a do wykonywania narzędzi służy najczęściej stal nierdzewna albo węglowa. Który z tych rodzajów lepiej sprawdza się w pracy?

Stal nierdzewna i węglowa – czym są? 

Zarówno stal nierdzewna, jak i węglowa to stopy żelaza z węglem – pierwszy z tych rodzajów zawiera jednak dodatkowo chrom, natomiast drugi cechuje się większą ilością węgla, a często również śladową zawartością innych pierwiastków. Oba warianty tego tworzywa charakteryzuje wysoka wytrzymałość, dzięki czemu są wykorzystywane do produkcji rozmaitych narzędzi budowlanych oraz remontowych, od pac do gładzi, przez obcęgi, po mieszadła. Tym jednak, co odróżnia stal nierdzewną od węglowej, a tym samym przybory z nich wykonane, są właściwości utleniające.

Różnice pomiędzy narzędziami ze stali węglowej i nierdzewnej

Obecność chromu w składzie stali nierdzewnej zapewnia jej skuteczną ochronę przed utlenianiem, a tym samym przed korozją oraz powstawaniem rdzy. Dzięki temu narzędzia z niej wykonane mogą być używane w warunkach większej wilgotności – to właśnie ta cecha odróżnia je od przyborów ze stali węglowej, które naturalnie rdzewieją wraz z upływem czasu. Nie oznacza to jednak, że odmiana nierdzewna powinna całkowicie ją wyprzeć. Stal węglowa (w tym stal niebieska) ma bowiem większą elastyczność i gwarantuje znakomitą precyzję pracy narzędzi z niej wykonanych, nieosiągalną w przypadku INOX. Prawidłowa, regularna konserwacja takich akcesoriów ochroni je zaś przed przedwczesną korozją.

Narzędzia ze stali węglowej czy INOX?

Wybór narzędzi wykonanych z określonej odmiany stali powinien zatem opierać się na wymaganiach użytkownika. Jeśli potrzebna jest nam najwyższa precyzja pracy, warto zdecydować się na stal węglową, natomiast osoby, którym zależy przede wszystkim na wytrzymałości oraz znakomitej trwałości, powinny postawić na wyroby nierdzewne. W naszym sklepie znaleźć można narzędzia wyprodukowane z obu tych tworzyw – dzięki temu jesteśmy przekonani, że bez trudu znajdziesz tutaj idealny produkt dla siebie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl